180. rocznica urodzin patronki SP3 - Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

 
Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

180. rocznica urodzin patronki SP3

Wiadomości
 
 
 
 


100. lecie szkoły, 180. urodziny patronki. Choć Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole większość działań koncentruje wokół przygotowań do jubileuszu 100-lecia, utrwala w pamięci i kultywuje także inne, istotne rocznice. Jedną z najważniejszych w ostatnim czasie była 180. rocznica urodzin patronki, Marii Konopnickiej. Świętując, dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie udowodnili, że znakomicie odnajdują się w tradycyjnych formach pracy i równie dobrze radzą sobie z najnowszymi technikami.
Dokładnie 23 maja 2022 roku przypadała 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej - z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, realistkę, twórczynię Roty (doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną) i ustanowił 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. – Jesteśmy dumni, że ta wybitna nowelistka i poetka jest naszą patronką, zatem dzień jej urodzin został w szczególny sposób podkreślony – powiedziała dyrektor placówki Grażyna Trocińska.

Uczniowie z klas IV-VIII wykazali swą wiedzę o patronce w teście tematycznym. Uczniowie ze świetlicy pod kierunkiem pani Edyty Fabisiak wykonali portrety poetki na wystawę zatytułowaną ,,Maria Konopnicka oczami dzieci,,. Te i kolejne prace zostaną zaprezentowane podczas obchodów 100-lecia szkoły. Jeden z najciekawszych wizerunków wykonała Gabriela Kasprzak z kl. 5 b oraz uczennice z klasy 4 a Maja Kędzierska i Nadia Wnuk, które w dziele wykorzystały naturalne włosy. Oryginalny portret wykonany został na tablecie graficznym jako eksperyment do tworzenia obrazów użytkowych. Powstały prace plastyczne do tekstów utworów. Uczniowie z klas I-III wysłali do 100 polskich szkół imienia Marii Konopnickiej widokówki z życzeniami autorstwa polonistki, pani Patrycji Malczyk. – Sto kartek nawiązuje do stulecia szkoły – przyznała dyrektor Trocińska.

Polonistka Patrycja Malczyk, wraz z anglistką Kingą Drzewiecką, realizują dla szkoły projekt współpracy z innymi polskimi nauczycielami na platformie eTwinning, bazujący na narzędziach multimedialnych. - W projekcie bierze udział kilka szkół pod patronatem M. Konopnickiej, prowadzimy szereg działań, których głównym celem jest nauczenie młodzieży współpracy z innymi uczniami, w atmosferze dobrej zabawy, nawiązanie między nauczycielami znajomości i współpracy; wszystkie szkoły przyjęły plan a każda z placówek otrzymała jedno pole działania – powiedziała koordynatorka Patrycja Malczyk. Nasza trójka działa głównie w formie lirycznej – wzorując się wierszem Konopnickiej ,,Nasze kwiaty,, każda ze szkół pisze dodatkową strofę wiersza odnoszącą się do sytuacji w Kole, powstają e-booki oraz ilustracje i grafiki do wierszy, cytatów, galeria złotych myśli patronki. Jeden z uczniów odbył prywatną podróż śladami Konopnickiej i nakręcił na ten temat film. – Odbył się konkurs historyczny dotyczący życia i twórczości patronki, powstają gazetki ścienne. Ale chcemy również pokazać, że nauka nie musi przebiegać jedynie w formie tradycyjnej, a losy bohaterki możemy poznać np. poprzez e-booka – dodała rozmówczyni. - Nowoczesne formy nie mogą wyprzeć tradycyjnych, a szkoła dba w jednakowym stopniu o promowanie i tradycji, i nowoczesności.

Pierwsze miejsce w szkolnym konkursie o życiu i twórczości Marii Konopnickiej zajęła Klaudia Gajda z klasy 8c, natomiast w teście tematycznym dwa 2 miejsca zajęli: Oliwier Woźniak i Łucja Majkowska z kl. 7b.

Jeszcze przed końcem roku szkolnego poznamy efekty pracy na platformie eTwinning. Dzięki temu my także poszerzymy wiedzę o jednej z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej…

Źródło: Tradycję z nowoczesnością łączą po mistrzowsku! - Miasto Koło - oficjalny portal informacyjny (kolo.pl)
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego