Dzień Babci i Dziadka - Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

Wiadomości

Obchodzenie Dnia Babci jest tradycją stosunkowo młodą, bo zapoczątkowaną w 1964 roku przez redakcję tygodnika „Kobieta i Życie”. Rok później ten piękny pomysł świętowania Dnia Babci podchwycił i zaczął popularyzować wydawca „Expressu Poznańskiego”.

„Po raz pierwszy święto pojawiło się w Poznaniu, gdy na jednej z tamtejszych scen, w styczniu 1965 roku, występowała znana aktorka Mieczysława Ćwiklińska, która akurat obchodziła swoje 85. urodziny. A że to był piękny wiek, postanowiono w redakcji Expressu Poznańskiego uhonorować w sposób szczególny jubilatkę. Ponieważ tak się złożyło, że Mieczysława Ćwiklińska grała rolę babci, zamówiono w cukierni tort z napisem „Dla Babci”, a aktorce powiedziano, że w Poznaniu tradycyjnie, 21 stycznia, obchodzi się Dzień Babci. Opowiastkę tę stworzono na potrzeby chwili, ale fama poszła w miasto i inne czasopisma już rok później podjęły temat. Od tego czasu 21 stycznia świętujemy Dzień Babci, a w latach następnych do tego święta dołożono dzień później, 22 stycznia, Dzień Dziadka, bo przecież obojgu należy się równe traktowanie i pamięć.”

(fragment artykułu, źródło: Ciekawostki o Dniu Babci i Dziadka oraz pomysły na prezenty! - Akademia 5.10.15. (51015kids.eu))

W efekcie tych historycznych wydarzeń corocznie świętujemy 21 i 22 stycznia Dni Babci i Dziadka, wyrażając wyjątkową wdzięczność
Babciom i Dziadkom za trud włożony w naukę i wychowanie najmłodszego pokolenia, troskę i opiekę z ich strony oraz prawdziwą bezgraniczną i bezwarunkową miłość.

Nasza szkoła z wielką pieczołowitością pielęgnuje wszystkie piękne i cenne dla naszej kultury narodowej zwyczaje i tradycje. Również w tej kwestii – w kwestii szacunku dla naszych Babć i Dziadków, staramy się wychować młode pokolenie kultywujące te idee.

Idąc tą drogą, Panie wychowawczynie
dla swoich podopiecznych przeprowadziły zajęcia nawiązujące tematycznie do tradycji świętowania Dnia Babci i Dziadka. Rezultatem tych działań dydaktyczno-wychowawczych są piękne prace plastyczne uczniów w postaci laurek oraz nagrań wideo z życzeniami dla ukochanych Babć i Dziadków, które publikujemy na naszej stronie internetowej.

Wszystkim Babciom i Dziadkom
życzymy 100 lat w zdrowiu oraz nieustającym szczęściu i radości.

(Jarosław Kaźmierczak)

Laurki na Dzień Babci i Dziadka wykonane przez uczniów klasy 1a

Film z życzeniam na Dzień Babci i Dziadka od uczniów z klasy 1a

Film z życzeniam na Dzień Babci i Dziadka od uczniów z odziału przedszkolnego SP3 Koło