Menu główne
W 2024 roku miała miejsce XIII edycja autorskiego ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Energii z grupy Orlen. Jest on kierowany do najmłodszych uczniów szkół podstawowych z „zerówek” oraz klas 1-
W Szkole Podstawowej nr 3 w Kole do projektu zgłosiła się klasa 2b wraz z jej wychowawczynią Panią Anną Cichą. Nauczycielka zainteresowała uczniów problemami związanymi z przyrodą, tym co nas otacza i w jaki sposób należy o nią dbać. Zaangażowała nie tylko swoich uczniów ale również ich rodziców, którzy bardzo chętnie włączyli się w realizację projektu edukacyjnego.
Tegoroczna edycja Planety Energii związana była z ochroną drzew i ekosystemów leśnych, które odgrywają kluczowa rolę w życiu człowieka. Dzięki temu projektowi uczniowie mieli okazję zapoznać się z tematyką otaczającej ich bioróżnorodności. Tematem przewodnim były drzewa oraz ich wpływ i znaczenie na życie zwierząt, a także otaczającej przyrody. Projekt to również zwrócenie uwagi na to co ją niszczy i jaki to ma niekorzystny wpływ na środowisko, w którym żyjemy a co najważniejsze jak możemy spowodować i wpłynąć na zahamowanie zjawiska zanieczyszczenia otaczającego nas świata. Kolejnym ważnym aspektem jest zwrócenie uwagi na świadomość ekologiczną całej lokalnej społeczności.
Przedsięwzięcie polegało na podjęciu szeregu zadań i wyzwań. Między innymi była to wycieczka pociągiem do lasu w Budkach Nowych, gdzie pod okiem Pana Szymona Czerwińskiego dzieci poznawały tajemnice lasu i ich mieszkańców. Własnoręcznie uczniowie wykonali karmniki dla zwierząt, które zawisły na terenie szkoły. Zorganizowali także grę terenową, podczas której musieli wykazać się wiedzą na temat otaczającej nas bioróżnorodności. Były również piesze wycieczki do kolskich parków. Jednak największą przyjemność przyrodnikom sprawił uliczny happening, podczas którego uczniowi wyszli na kolskie ulice z plakatami nawiązującymi do przyrody i jej ochrony. Podczas tego wydarzenia przeprowadzili również sondę z napotkanymi ludźmi i dzielili się swoją bogatą wiedzą. Na koniec przedstawili klasowy teatr według autorskiego scenariusza przygotowanego przez Panią Annę Cichą, który był uwieńczeniem ich pracy. Ich zaangażowanie, współpraca i solidność przyniosły ogromny sukces – zostali zwycięzcami Planety Energii.
13 grudnia 20
Nagrodzona szkoła otrzymała voucher o wartości 11 tysięcy złotych na wykonanie przyszkolnego projektu związanego z tematyką Planety Energii. Temu wyjątkowemu wydarzeniu w historii szkoły towarzyszyli zaproszeni goście: Pani Monika Ciesielska – zastępca Burmistrza Miasta Koła, Pani Katarzyna Sikorska – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Kole, Pan Mariusz Hanefeld – Przewodniczący Rady Miasta w Kole, Pan Szymon Czerwiński – Naczelnik Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kole, Pani Justyna Krukowska – Przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kole, Pan Paweł Rakowski – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole, Pan Marcin Bednarek – myśliwy z Koła Łowieckiego nr 7 w Kole, Pani Anna Cicha – opiekun projektu realizowanego na terenie szkoły i wychowawca klasy 2b. Spotkanie było również okazją do przeprowadzenia warsztatów bioróżnorodności dla uczniów klas 1 – 3.
Serdecznie gratulujemy uczniom z klasy 2b wraz z jej wychowawczynią Panią Anną Cichą oraz całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole za niebywały sukces połączony z promocją szkoły oraz miasta na arenie krajowej i życzymy kolejnych znamienitych sukcesów.
(Paweł Rakowski)