Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

 
Idź do spisu treści

Menu główne

Ulubione książki z dzieciństwa naszych rodziców i dziadków

Program rządowy "Książki naszych marzeń"


W ramach Programu Rządowego „Książki naszych marzeń” do działań włączyliśmy naszych rodziców i dziadków. Każdy uczeń miał zadanie porozmawiać w domu ze swoją mamą, tatą, babciami, dziadkami i dowiedzieć się, jakie były ich ulubione książki, gdy byli w wieku szkolnym. Tytuły książek, dzieci zapisywały na karteczkach, które wrzucano do specjalnie przygotowanych skrzyneczek ustawionych na korytarzu szkolnym w „dużej szkole” i w pawilonie.


Na podstawie zebranego materiału powstała lista ULUBIONYCH KSIĄŻEK Z DZIECIŃSTWA NASZYCH RODZICÓW I DZIADKÓW. Książki z tej listy wykorzystaliśmy do naszego szkolnego projektu edukacyjnego pt. „KSIĄŻKA – WCZORAJ I DZISIAJ”.



Ulubione książki z dzieciństwa naszych rodziców i dziadków.

Lp. Autor Tytuł (* - ilość powtórzonych głosów)
1.
  Lucy Maud Montgomery „Ania z zielonego wzgórza” ******
2.
  Maria Konopnicka „O krasnoludkach i sierotce Marysi” ***
3.
  Gustaw Morcinek „Łysek z pokładu Idy”
4.
  Hanna Ożogowska „Chłopak na opak”
5.
  Hanna Ożogowska „Ucho od śledzia”
6.
  Tove Jansson „Muminki” **
7.
  Antoine’a de Saint-Exupéry’ego „Mały Książę”
8.
   Jerzy Marciniak „Ogniowy parasol” (seria żółty tygrys) **
9.
  Carlo Collodi „Pinokio”
10.
 Eric Knight „Lassie wróć!”
11.
 Alfred Szklarski „Tomek na Czarnym Lądzie”
12.
 Henryk Jerzy Chmielewski „Tytus, Romek i Atomek” *****
13.
  Zbigniew Nienacki „Pan Samochodzik” ***
14.
 Wanda Wasilewska „Pokój na poddaszu”
15.
 Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją” **
16.
 Alfred Szklarski „Tomek w krainie kangurów”
17.
 Juliusz Verne „Dzieci kapitana Granta”
18.
 Robert Louis Stevenson „Wyspa skarbów”
19.
 Astrid Lindgren „Pippi pończoszanka”
20.
 Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” **
21.
 Daniel Defoe „Robinson Crusoe”
22.
 Juliusz Verne „Kapitan Nemo”
23.
 Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce”
24.
 Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” ****
25.
 Kornel Makuszyński „Szatan z siódmej klasy”
26.
 Edmund Niziurski „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”
27.
 Antonina Domańska „Historia żółtej ciżemki”
28.
 Jan Brzechwa „Akademia pana Kleksa”
29.
 Kornel Makuszyński „O dwóch takich co ukradli księżyc”
30.
 Maria Kownacka „Kajtkowe przygody”
31.
 Kornel Makuszyński „Awantura o Basię”
32.
 Frances Hodgson Burnett  „Mała księżniczka”
33.
 Janusz Christa „Kajko i Kokosz” **
34.
 Carroll Lewis „Alicja w krainie czarów”
35.
 C. S. Lewis „Opowieści z Narnii”
36.
 Arkady Gajdar „Timur i jego drużyna”
37.
 Kornel Makuszyński „Koziołek Matołek”
38.
 Hans Christian Andersen „Calineczka” **
39.
 Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
40.
 Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko”                       
41.
 Czesław Janczarski „Jak Wojtek został strażakiem”
42.
 Maria Kownacka „Rogaś z Doliny Roztoki”
43.
 Janina Porazińska „Szewczyk Dratewka”
44.
 A. A. Milne „Kubuś Puchatek” ***
45.
 Gustaw Morcinek „Łysek z pokładu Idy”
46.
 Stanisław Lem „Bajki robotów”
47.
 Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni”
48.
 Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera”
49.
 Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy”
50.
 Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”


 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego