„Zielona szkoła” w Zakopanem - Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

„Zielona szkoła” w Zakopanem

Wiadomości

W dniu 11 października 2021 roku uczniowie z klasy 7c i 8d oraz troje uczniów z klasy 4b wraz z nauczycielami Paniami: Renatą Woźniak, Katarzyną Kaźmierczak i Panem Pawłem Rakowskim wyjechali na trzydniową wycieczkę do Zakopanego.

Pierwszym punktem dziennego programu była wizyta w Sanktuarium Maryjnym na Jasnej Górze w Częstochowie. Tam wraz z przewodnikiem uczniowie naszej szkoły zwiedzili Salę Rycerską - miejsce pamiętające wiele historycznych wydarzeń, w którym umieszczono pamiątkowe sztandary wojskowe. Uczestnicy wycieczki oglądali także Skarbiec, Muzeum 600–lecia oraz Arsenał, w którym obecnie znajduje się wystawa poświęcona 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II w Częstochowie. Kulminacją wizyty stanowiło uczestniczenie w uroczystym odsłonięciu Cudownego Obrazu. W godzinach wieczornych dojechaliśmy do miejsca zakwaterowania.

Kolejnego dnia, bezpośrednio po śniadaniu, wybraliśmy się na skocznię narciarską. Wyciągiem wjechaliśmy na szczyt Wielkiej Krokwi, skąd rozpościerał się cudowny widok na panoramę Zakopanego. Następnie pod opieką przewodnika udaliśmy się do Doliny Kościeliskiej. Słoneczna pogoda, piękne widoki i łatwa trasa zachęcała do spokojnej wędrówki do schroniska na Ornaku. Przekonaliśmy się, że górska pogoda zmienną jest: padał deszcz, później śnieg z deszczem, więc plany musiały ulec zmianie. Ale nie zmieniło to naszego nastroju. Wróciliśmy do centrum Zakopanego. Na szczęście pogoda uległa poprawie. Mogliśmy zacząć realizować wcześniej przygotowany program. Koleją linowo-terenową wjechaliśmy na Gubałówkę, zwiedziliśmy Dolne Krupówki oraz kościół na Krzeptówkach.

Trzeciego dnia, wyjeżdżając do domu, Zakopane pożegnało nas obfitymi opadami śniegu. W drodze powrotnej zawitaliśmy do Krakowa. Spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadzając po Wawelu i Rynku opowiadał o historii tego pięknego miasta. Mięliśmy również okazję podziwiać odrestaurowany Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim i wysłuchać hejnału z Wieży Mariackiej. Do Koła wróciliśmy w późnych godzinach wieczornych, przepełnieni pozytywnymi wrażeniami i przekonaniem o mile spędzonym czasie, podczas którego uczniowie mogli wspólnie spędzić czas i odbudować wzajemne relacje po długim okresie nauki zdalnej.

(Paweł Rakowski)