„Czytanie nie zna granic” - Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

„Czytanie nie zna granic”

Wiadomości

„Czytanie nie zna granic” – warsztaty z młodymi czytelnikami ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole, w trakcie których zapoznali się z twórczością kolskich i konińskich poetów.

Uczniowie klas 4
- 7 wykonali fantastyczne komiksy podczas interpretacji wierszy Krzysztofa Kościelskiego. Tworzyli agamografy do poezji Stefana Rusina, a także niekonwencjonalne pisane obrazy (mikrografię) do twórczości Renaty Grześkowiak.

Nastolatkowie wykazali się dużą kreatywnością przy tworzeniu kartek pocztowych techniką kirigami do książki Koło słowem malowane. Narysowali również węglem portrety regionalnych poetów.

Temat projektu edukacji czytelniczej, regionalnej i ekologicznej przypadł do gustu młodzieży. Okazało się, iż znają osobiście troje twórców. Chętne osoby odczytały na głos wybrane przez siebie wiersze.

Kolejnym etapem akcji będzie tworzenie poezji przez uczestników projektu oraz szycie ekotoreb z cytatami lub portretami poetów związanych z regionem. Wiersze można składać do marca u Pani Renaty Wabnic – Osowskiej. Czeka nas jeszcze gra terenowa i zwiedzanie pobliskiego muzeum.

Prezentacja twórczości uczniów zostanie przedstawiona na wystawie podsumowującej projekt sfinansowany ze środków Fundacji ORLEN. Zajęcia prowadziła Karola Glasner nauczycielka bibliotekarka CDN PBP Konin filia Koło. W warsztatach uczestniczyło ponad sto osób. Ze względu na niestabilną sytuację w kraju – odbyły się one w cyklu dwudniowym: 15 – 1 6 października 2020
r.

(Renata Wabnic-Osowska)