Egzamin ósmoklasisty 2022 - Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

 
Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Egzamin ósmoklasisty 2022

Wiadomości
 
 
 


W dniach 24, 25 i 26 maja 2022 roku uczniowie klas ósmych w całej Polsce przystąpili do obowiązkowych, pisemnych egzaminów, których wynik stanowi przepustkę do wymarzonej szkoły średniej.
W naszej placówce z zadaniami zawartymi w arkuszach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zmierzyło się 82 ósmoklasistów z czterech oddziałów.


Harmonogram egzaminów przedstawiał się następująco:

- wtorek, 24 maja 2022 r. – język polski, godz. 9:00, czas trwania 120 minut;
- środa, 25 maja 2022 r. – matematyka, godz. 9:00, czas trwania 100 minut;
- czwartek, 26 maja 2022 r. – język obcy nowożytny ( w naszej szkole jęz. angielski), 9:00, czas trwania 90 minut.


W przypadku osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czas był odpowiedni wydłużony:

- 60 minut – język polski;
- 50 minut – matematyka;
- 45 minut – język angielski.


Jedn
a uczennica korzystała ze wsparcia nauczyciela wspomagającego przy czytaniu i pisaniu. Pierwszego dnia na języku polskim należało rozwiązać test i wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem, a następnie napisać wypracowanie. Pytania zamknięte dotyczyły fragmentu „Zemsty” Aleksandra Fredry, natomiast otwarte wymagały od młodzieży wykazania się znajomością innych lektur obowiązkowych. Kolejnym wyzwaniem było napisanie zaproszenia.

Tradycyjnie najwyżej punktowane są wypracowania. W tym roku do wyboru podano dwa temat:

- „Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności.  Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego”.
- Napisz opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda skłoniła Cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową”.


W części matematycznej arkusz egzaminacyjny składał się z jednej części. Zawierał zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Wg opinii większości uczniów, ich rozwiązanie nie sprawiało większych trudności. Należało wykazać się znajomością twierdzenia Pitagorasa. W zadaniu otwartym wymaganie dotyczyło ułożenia i rozwiązania odpowiedniego równania.


W ostatnim dniu sesji egzaminacyjnej, zdający podeszli do egzaminu z języka angielskiego. I w tym przypadku nie było większego zaskoczenia. Zadania dotyczyły słuchania nagrań z płyty CD, czytania i pisania oraz napisania maila do kolegi z Anglii nt. uszkodzonego telefonu.


Wszyscy uczniowie sprostali stawianym wymaganiom i z niecierpliwością oczekują wyników. Efekty zmagań egzaminacyjnych znane będą 1 lipca 2022 roku, natomiast zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminów, wydane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną przekazane zostaną uczniom 8 lipca 2022 roku wraz ze świadectwami ukończenia szkoły.


                                                                                                                                               (Danuta Borowska)

 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego