Lekcja wychowania fizycznego inna niż zwykle - Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

Lekcja wychowania fizycznego inna niż zwykle

Wydarzenia sportowe

Minister Edukacji Narodowej ogłosiła rok szkolny 2013/2014 „Rokiem Szkoły w Ruchu”. Nauczyciele wychowania fizycznego w naszej szkole dają dzieciom szansę na realizację ich sportowych marzeń - poprzez organizację ciekawych lekcji. Mają świadomość, że w szkole uczniowie odkrywają swoje predyspozycje i uzdolnienia w zakresie aktywności fizycznej. Rolą nauczyciela powinno być indywidualne wsparcie uczniów w celu zachęcenia ich do podejmowania aktywności w czasie wolnym. Z tego względu realizują różnorodne formy tj. zajęcia sportowe, turnieje, biwaki, rajdy rowerowe, wycieczki, zajęcia rytmiczno-muzyczne i taneczne. Maja nadzieję, że wiele form ich podopieczni wykorzystają w wolnym czasie.

Praca szkoły to nie tylko zajęcia dydaktyczne, wychowawcze czy opiekuńcze. Dla rozwoju sprawności fizycznej i kształtowania prozdrowotnych postaw dzieci i młodzieży istotna jest szkolna oferta zajęć sportowo-rekreacyjnych. Dbałość o zdrowie, bezpieczeństwo i aktywność fizyczną uczniów jest obowiązkiem każdej szkoły. Promując aktywny tryb życia, działamy na rzecz bezpieczeństwa dzieci, kształtujemy w nich prawidłowe nawyki i postawy zdrowotne. Zajęcia te muszą być ważne dla szkoły, ale w naturalny sposób powinny  integrować społeczność lokalną.

Jednym z działań zaplanowanych w ramach projektu znalazło się przeprowadzenie zajęć w fitness klubie w Kole mieszczącym się przy ul. Włocławskiej. Uczniowie z klasy Vb  i VIb spotkali się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony właściciela klubu Pana Pawła Maciejewskiego oraz instruktorów tam pracujących. Były dla nich przygotowane zajęcia w sali cardio (rowery stacjonarne, bieżnie), siłowni oraz profesjonalnie przeprowadzone ćwiczenia ogólnorozwojowe przy muzyce połączone z elementami sportów walki. Zwieńczeniem pobytu był pokaz pracy na worku treningowym zaprezentowany przez zawodnika trenującego MMA. Dla zdecydowanej większości uczniów była to pierwsza wizyta w tak profesjonalnym klubie. Czas mijał bardzo szybko. Uczniowie angażowali się podczas zajęć z uśmiechem na twarzy. O atrakcyjności niech świadczy fakt, że trudno było zebrać się i wrócić do szkoły na pozostałe lekcje. Dziękujemy Panu Pawłowi Maciejewskiemu za serdeczne przyjęcie i nieukrywany, że jeszcze liczymy na kolejne spotkania w ramach lekcji wychowania fizycznego.
    Tego typu zajęcia miały również na celu uświadomienie uczniom, że ruch to nie tylko obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego, lecz każda aktywność fizyczna, podejmowana w ciągu dnia. Ważnym elementem jest konieczność zaplanowania czasu na naukę i czasu na aktywny wypoczynek, w celu zachowania zdrowego i higienicznego trybu życia. Bardzo ważną rolą nauczyciela wychowania fizycznego jest  wskazywanie i zachęcanie uczniów do uczestniczenia w szeroko pojętej aktywności fizycznej. Wizyta ta niewątpliwie służyła do poprawienia kondycji. Wiosna tuż tuż, a z jej przyjściem kolejne rajdy piesze i rowerowe, które na stałe wpisały się do tradycji szkoły.