Pierwsza pomoc – szkolenie dla uczniów - Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

Pierwsza pomoc – szkolenie dla uczniów

Wiadomości

Pierwsza pomoc to czynności, która prowadzi do zabezpieczenia oraz utrzymania przy życiu i zdrowiu osoby poszkodowanej, do czasu przyjazdu wykwalifikowanych służb. Jej znaczenie jest bardzo duże, szczególnie w przypadku, gdy u poszkodowanego doszło do zatrzymania krążenia lub oddechu. Znajomość pierwszej pomocy może przydać się w codziennych sytuacjach w domu, szkole czy pracy. Obecność na miejscu zdarzenia osoby, która wie jak należy działać, znacząco zwiększa szanse osoby poszkodowanej na przeżycie, niezależnie od tego, co się stało.

W związku z powyższym uczniowie naszej szkoły 11 kwietnia 2024 roku wzięli udział  w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej, które zostały przeprowadzone przez przedstawiciela Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole, ogn. (ogniomistrz) Waldemara Stępińskiego.

W trakcie zajęć uczniowie ćwiczyli umiejętność rozmowy z dyspozytorem pogotowia, układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz wykonywanie resuscytacji krążeniowo - oddechowej na fantomie. Zajęcia były niezwykle ciekawe i interesujące. Na zakończenie szkolenia każdy uczestnik otrzymał publikację edukacyjną SKO „Odkryj moc pierwszej pomocy” oraz brelok ratowniczy, ponadto w trakcie zajęć zostały wykorzystane   plakaty „Pierwsza pomoc? Masz tę moc!”. W publikacje edukacyjne SKO „Odkryj moc pierwszej pomocy” oraz breloki ratownicze wyposażył nas PKO Bank Polski.

(Patrycja Kubsik i Magdalena Roszak)