O programie - Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

O programie

Program rządowy "Książki naszych marzeń"

We wrześniu 2015 roku nasza szkoła przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego rządowego programu promującego czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży „Książki naszych marzeń”.

Do programu zgłosiło się prawie 10 tysięcy szkół z całego kraju. Program ten realizowany jest w roku szkolnym 2015/2016. Umożliwił on zakup książek do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród uczniów oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych. Zakupiliśmy 126 książek za sumę 2712,50 zł. Książki te były wybrane przez uczniów, takie którymi dzieci są autentycznie zainteresowane, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Książki, których fabuła rozbudza ciekawość czytelnika na otaczającą go rzeczywistość i inspiruje do twórczego działania.

W ramach programu uczniowie są zachęcani przez nauczycieli i bibliotekarzy do wypożyczania książek na okresy wolne od nauki (przerwy świąteczne, ferie zimowe i letnie), co powinno pogłębić ich nawyk czytania i podtrzymywać zainteresowanie czytaniem.

Oprócz tego program  przewiduje współpracę bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi i pedagogicznymi. Biblioteki szkolne w miarę możliwości mają konsultować zakupy nowości z pozostałymi bibliotekami publicznymi, aby gromadzone zbiory się uzupełniały. Biblioteki mają także wspólnie organizować wydarzenia służące popularyzacji i promocji czytelnictwa.

„Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało muszą doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.”

Źródło i więcej informacji na stronach: