Uroczyste otwarcie „Przystanku Zieleń” - Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

Uroczyste otwarcie „Przystanku Zieleń”

Wiadomości

Spełniło się marzenie społeczności kolskiej „Trójki”. 19 maja 2023 roku przy placówce został oficjalnie otwarty zielony skwer nazwany „Przystankiem Zieleń”, będący pierwszym projektem zrealizowanym w ramach kolskiego budżetu obywatelskiego.

Uroczystego otwarcia obiektu i przecięcia wstegi
dokonali kolscy burmistrzowie, projektant, dyrekcja, dzieci i rodzice. Włodarz apelował o poszanowanie tego przyjemnego miejsca.

- Macie wspaniały ogródek, bo na niego zagłosowaliście, niech będzie to miejsce odpoczynku i radości, i niech służy wam jak najdłużej - powiedział burmistrz Krzysztof Witkowski.

Obok małej szkoły tzw. pawilonu, w którym uczą się klasy 1-3 stanął zielony skwer, pełen roślin, gdzie poprzez zabawę i wypoczynek będzie można w sposób aktywny rozwijać u dzieci zainteresowania przyrodniczo-ekologiczne. Uczniowie i nauczyciele zajmą się pracami pielęgnacyjnymi nasadzeń.

Dzieci
ucieszyły się, że wśród zieleni będą się relaksować i odreagowywać stres, a rodzice zapewniali, że z zielonym zakątku zamierzają czekać na swoje pociechy, te zbyt małe, by samodzielnie wracały ze szkoły. Zielony przystanek będzie zachęcał do chwili wytchnienia wszystkich, którzy będą w pobliżu.

Przypomnijmy, że złożony przez Stowarzyszenie „Kolska Trójka” projekt pt. „Przystanek Zieleń” został wpisany do projektu budżetu miasta Koła na 2023 rok w wyniku uzyskania najwyższego poparcia na przedsięwzięcie wytypowane w ramach budżetu obywatelskiego (budżet obywatelski jest wydzieloną częścią budżetu miasta, w ramach którego ustalona kwota wydatków przeznaczona jest na inicjatywy i projekty inwestycyjne bezpośrednio zgłaszane przez społeczeństwo lokalne). Na realizację projektu została przeznaczona kwota około 40 tys. zł.

Zorganizowanie budżetu obywatelskiego to pomysł obecnej kadencji. Dziś otwarty „Przystanek Zieleń” jest pierwszym zakończonym projektem finansowanym z KBO, co oznacza, że o jego powstaniu zadecydowali w otwartym głosowaniu sami mieszkańcy. Idea jest rozwojowa, w tym roku trwa kolejna edycja KBO i już rozpoczęło się głosowanie nad zadaniami zaproponowanymi przez mieszkańców Koła do przyszłorocznego budżetu.

Źródło informacji: