SP3 Koło w programie „Laboratoria przyszłości” - Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

SP3 Koło w programie „Laboratoria przyszłości”

Wiadomości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ideą programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Realizacja tej inicjatywy polega na wsparciu wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości - współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów czy kreatywności - a z drugiej strony dania szkołom możliwie szerokiego wyboru pomocy, które przydadzą się im w procesie dydaktycznym.

W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów mogą uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

Pod koniec roku 2021 nasza placówka rozpoczęła procedurę przystąpienia do tego przedsięwzięcia. W maju 2022 roku otrzymaliśmy pomoce dydaktyczne wyposażenia podstawowego określone w katalogu programu „Laboratoria przyszłości”, w skład którego weszły:

- drukarki i długopisy 3D z akcesoriami (w tym z aplikacjami, slicerami itp.);

- wirtualne laboratorium - Gogle ClassVR wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem;

- wyposażenie stanowisk do pracy narzędziowej/technicznej (szafy na narzędzia, stoliki, krzesła itp.);

- narzędzia do obróbki drewna i metalu (piła taśmowa, wyrzynarka stołowa, imadło metalowe, wkrętarka akumulatorowa, zestawy do lutowania, skrzynki narzędziowe itp.);

- specjalistyczne urządzenia i narzędzia, materiały edukacyjne oraz oprogramowanie, w tym z zakresu robotyki i mikroelektroniki (mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami);

- sprzęt audi-video do nagrywania, rejestrowania i obróbki obrazu i dźwięku dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamera, aparat fotograficzny, gimbal, statyw, mikrofony, oświetlenie itp.)

- części zamienne oraz wyposażenie drobne i materiały eksploatacyjne (filament do drukarek i długopisów 3D, drut lutowniczy, wkłady klejowe do pistoletu itp.).