"Młodzi odwagi"

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2012/2013

MŁODZI ODWAGI - DO ZDROWEGO ŻYCIA

Klasa IIa naszej „TRÓJKI”, której wychowawcą jest Pani Joanna Migus-Matusiak przystąpiła do programu MŁODZI ODWAGI – DO ZDROWEGO ŻYCIA! W związku z tym 8 maja br. zostały przeprowadzone zajęcia propagujące zdrowy styl życia i aktywność ruchową młodych ludzi.

Realizując program, w tym miesiącu omawiana była lektura pt. "Kubuś Puchatek" A. A. Milne. Przy charakterystyce postaci wyodrębniliśmy cechy m.in. głównego bohatera - Puchatka. Jego przysmakiem, jak wszyscy wiedzą jest miód! Wykorzystaliśmy ten element lektury do przeprowadzenia kolejnej rozmowy z dziećmi na temat zdrowego żywienia, ze szczególnym uwzględnieniem miodu. Wymienialiśmy jego zalety smakowe, rodzaje i sytuacje, w których wykorzystujemy ten naturalny produkt w naszej diecie. Uczniowie podkreślili jego lecznicze właściwości, które ceni się w ich rodzinach.
    Po tej pogawędce przeszliśmy do omówienia przepisu, w którym wykorzystuje się miód. Wychowawczyni zaprezentowała produkty, z których zostanie wykonana słodka przekąska. Wspólnie z dziećmi omówiliśmy pochodzenie, wartości odżywcze każdego składnika. Następnie pani nauczycielka przekazała sposób wykonania słodkich kulek i zaczęło się...
Najpierw było parzenie migdałów, potem ich wspólne obieranie ze skórki, mielenie orzechów i migdałów
w przyniesionym do szkoły urządzeniu, podgrzewanie miodu, wsypywanie poszczególnych składników do wielkiej miski i mieszanie. Na koniec pani wymieszała wszystko ręką i rozdała masę uczniom.
    Na przygotowanych wcześniej talerzykach dzieci otrzymały kakao i wiórki kokosowe. Toczyły z masy kuleczki i obtaczały je w obsypkach. Było przy tym dużo emocji, radości i zadziwienia. Smak kulek wszystkich zaskoczył. Dzieci stwierdziły, że przekąska jest bardzo smaczna, nawet ci, którzy wcześniej oznajmili, że niektórych składników po prostu nie lubią.
   Na koniec przygotowaliśmy po kilka słodkich kulek dla naszych rodzin i ogłosiliśmy konkurs na zdrową przekąskę, której przepis należy dostarczyć do szkoły, a przekąskę zaprezentować na najbliższym spotkaniu z rodzicami w czerwcu.

To były bardzo udane i smakowite zajęcia.

Więcej informacji o programie MŁODZI ODWAGI na stronie: