"Szkoła wolna od dopalaczy"

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2015/2016

W ramach akcji SZKOŁA WOLNA OD DOPALACZY, dniu 23 marca 2016 roku, uczniowie naszej placówki uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych poprowadzonych przez funkcjonariuszy policji – Panią Annę Drynkowską i Pana Mariusza Rumiejowskiego, którzy na co dzień zajmują się sprawami problemowymi wśród nieletnich.

W pierwszej części spotkania, mającego formę wykładu wzbogaconego przykładowymi filmami, młodzież dowiedziała się czym są tzw. potocznie „dopalacze”, z jakich surowców je się wytwarza oraz jak poważnie negatywne skutki powoduje ich zażywanie.

Policjanci poruszyli także temat odpowiedzialności wynikającej z rozprowadzania i zażywania środków o działaniu odurzającym. Chociaż nasi uczniowie nie podlegają jeszcze odpowiedzialności karnej, to w takich sytuacjach ponoszą konsekwencje złych czynów w postaci naprawienia szkody oraz zobowiązania się do zmiany zachowania.

Policjanci, przy okazji tego spotkania przypomnieli również o tym, że nauczyciel, podobnie jak policjant, jest także funkcjonariuszem publicznym i podlega ochronie prawnej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych. Oznacza to, że czyny zabronione popełnione na ich szkodę (np. zniewaga) są ścigane z urzędu.

Druga część spotkania miała charakter bardziej praktyczny. Wówczas przy użyciu specjalnych okularów symulujących percepcję w stanie odurzenia po dopalaczach czy narkotykach uczniowie mogli przekonać się „na własnej skórze”, co powoduje zażycie tego typu środków i jak one oddziaływają na organizm człowieka.