"Witaj majowa jutrzenko..."

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2015/2016

3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni - po burzliwej debacie - przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. W pierwszych zdaniach dokumentu podkreślano jedność państwa, czego wyrazem miał być jeden rząd, skarb i armia.

Choć krótko po uchwaleniu ustawy zasadniczej Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie, to Konstytucja 3 Maja była przez lata symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu. Dlatego współcześnie uroczyście obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja.

Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, podczas której uczniowie  przedstawili montaż słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej poświęcony czasom i wydarzeniom, które w rezultacie doprowadziły do powstania tak ważnej ustawy, regulującej ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów
(kliknij link obok, by uzyskać więcej informacji).

Akademię przygotowali: Mirosława Rybicka, Jarosław Kaźmierczak i Renata Wabnic–Osowska.