Mikołajkowy zwyczaj

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2012/2013

6 grudnia to Dzień Świętego Mikołaja obchodzony na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry. Z tym dniem związany jest również bardzo miły zwyczaj obdarowywania się prezentami, którego początki sięgają XVIIIw. W tamtych czasach dzieci otrzymywały skromne drobiazgi - jabłka, złocone orzechy, pierniki.
    Współcześnie dzieci obdarowywane są bardziej okazałymi podarkami. W nocy, z 5 na 6 grudnia podkłada się prezenty pod poduszkę, w bucika lub umieszcza się je w dużej skarpecie. W wielu szkołach panuje też zwyczaj, że uczniowie wymieniają się drobnymi upominkami z wcześniejszym losowaniem „swojego mikołajka”, czyli osoby, którą się obdaruje.

Grono pedagogiczne i uczniowie SP3 również kultywują tradycje i dobre zwyczaje, dzięki którym nasze codzienne życie staje się ciekawsze i weselsze.