Konkurs Języka Angielskiego "FOX"

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2012/2013

Dnia 26 lutego 2013 roku (wtorek) uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „FOX 2013”.

Co warte podkreślenia, konkurs ten jest pod patronatem Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Także należy zaznaczyć, co nadaje jeszcze większego prestiżu konkursowi, że honorowym patronem konkursu „FOX” jest Minister Edukacji Narodowej!

Ideą konkursu - obecnie jest to jego XIII edycja - jest motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego poprzez udział w teście, do rozwiązania którego potrzeba odpowiedniej dla danej kategorii wiekowej wiedzy gramatycznej, słownikowej, kulturoznawczej oraz z zadanej lekturki. Test składa się z trzydziestu zadań wielokrotnego wyboru. Jednak najmłodsi uczniowie (z klas III i IV) mają do rozwiązania 15 zadań. Szczegóły w linku powyżej.

Wszystkie zadania konkursu (także treść poleceń) napisane były w języku angielskim!!!

Tak jak zawsze, uczniowie naszej szkoły bardzo licznie uczestniczyli w konkursie. Udział wzięło aż 29 dzieci
z klas III-IV (nazwanych przez organizatora KITTENS – „kotki”) oraz 5 dzieci z klas V-VI (tzw. BUNNIES – „króliczki”). Razem aż 34 dzieci chciało zmierzyć się z rówieśnikami z całej Polski.

Konkurs „FOX” uważany jest za jeden z najtrudniejszych konkursów z języka angielskiego w Polsce!

Zadania w większości wykraczają poza poziom danej grupy wiekowej! Wykazać się należy nie tylko wiedzą
z języka angielskiego, ale także logicznym myśleniem, a nawet wiedzą matematyczną! Oprócz wiedzy z gramatyki, słownictwa, kulturoznawstwa, filmu, czy geografii, uczniowie dostali 2 zadania dodatkowe – po pierwsze: musieli przeczytać książeczki PO ANGIELSKU i doskonale znać ich treść oraz słownictwo, gdyż sporo szczegółowych i bardzo trudnych pytań na teście było właśnie z tej lektury (np. krzyżówka do rozwiązania czy „kto to powiedział? - cytaty”. Po drugie, musieli się przygotować do pytań, tzw. „dodatkowych”, które obejmowały IDIOMY ANGIELSKIE. Oto przykład:

LET THE CAT OUT OF THE BAG -  po polsku:  zdradzić tajemnicę, wygadać się (przez przypadek)
Dosłownie: „pozwolić kotu wyjść z torby”
.

Konkurs „FOX 2013” trwał 75 minut. Dzieci zakodowały specjalne karty odpowiedzi, które należało oddać organizatorowi regionalnemu (ODN Konin), a testy wzięły do domu do spokojnej analizy w gronie rodzinnym…

IMIENNE WYNIKI KONKURSU będą przesłane do nas w kwietniu 2013 roku.
Oczywiście nie omieszkamy Was o nich poinformować.

Konkurs został przeprowadzony przez nauczycieli języka angielskiego w naszej szkole:
Panią Katarzynę Kaźmierczak, Panią Renatę Łukaszewską oraz przez Pana Piotra Mysłek.
Pomocną dłoń, jak to na ogół bywa, udzielił
Pan Jarosław Kaźmierczak.

Piotr Mysłek