Wycieczka na Pałuki

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2013/2014

Kolejnym wydarzeniem inspirowanym przez akcję "Rok szkoły w ruchu" była zorganizowana w dniach 18-19 marca 2014 roku wycieczka turystyczno-sportowa. Nauczyciel wychowania fizycznego Paweł Rakowskiego przygotował program obejmujący zarówno atrakcje archeologiczne, zajęcia praktyczne, jak i aktywność sportowo-rekreacyjną. Uczniowie z klasy 3a, 4c, 5c i 6b rozpoczęli swoja kolejna szkolną przygodę w Kruszwicy. Zwiedzili udostępnione w ostatnim czasie podziemia, podziwiali z tarasu Mysiej Wieży roztaczające się wspaniałe widoki na Gopło i Nizinę Kujawską. W Inowrocławiu spacerowali alejami w Parku Solankowym. Przy tężni poznały podstawy terapii i profilaktyki zdrowotnej realizowanej w oparciu o walory lecznicze inhalatorium. Picie inowrocławskich wód leczniczych dostarczyło uczniom ciekawych doświadczeń smakowych. Poszerzyło wiedzę na temat pozytywnego wpływu tego środka leczniczego na organizm ludzki. Wizyta w stolicy Kujaw Zachodnich była doskonałą okazją do wdrażania wychowania prozdrowotnego. Kolejną atrakcją było Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Młodzież podziwiała zabytkowe parowozy, wagoniki i urządzenia towarzyszące, z uwagą słuchała ciekawych opowieści przewodnika, który z wielką pasją i zaangażowaniem przedstawiał świat kolejnictwa sprzed dziesiątków lat. W pobliskiej Gąsawie, w Zagrodzie Pałuckiej, uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych pt." Od ziarenka do bochenka". Mieli okazję utrwalić zdobyte wcześniej, w szkole wiadomości, dobrze się bawić i samodzielnie przygotować z ciasta bułeczki do wypieku. Upieczone przywiozła pani Henryka do Przystani Biskupińskiej, gdzie zaplanowano nocleg. Wieczorem uczniowie wykorzystali okazję do wspólnej zabawy tańcząc i wesoło spędzając chwile wolości. W kolejnym dniu zwiedzali Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Wiedzą o tym miejscu dzieliła się z dziećmi pani przewodnik opowiadając o Pałukach, odkryciu drewnianych pozostałości grodu prasłowiańskiego i życiu codziennym dawnych mieszkańców tych okolic. Zainteresowała młodych wiedzą na temat przeszłości. Pochwaliła grupę za zdyscyplinowanie i właściwe zachowanie. Ostatnie miejsce, Aquapark w Wągrowcu, okazało się najlepszym pod względem aktywności i spontanicznej zabawy. Korzystając z doskonale przygotowanych elementów basenu rekreacyjnego: masaże karku, kaskada, kurtyna wodna, leżanki wodne, kabiny Hayna z dyszami pod i nad wodą, a także bąbelkowa kraina, młodzież doskonale bawiła się i poznawała walory aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczyła się i doświadczała nowych form aktywności. Marcowa pogoda nie rozpieszczała uczestników wycieczki. Była jednak okazją do wdrażania zasad właściwego doboru stroju do warunków atmosferycznych. Przyniosła wiele ciekawych przeżyć, informacji i zabawnie spędzonych chwil.