Dzień Edukacji Narodowej w SP3

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2012/2013

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ POD HASŁEM - ROK 2012 ROKIEM JANUSZ KORCZAKA

Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego. Ten wyjątkowy dzień dla polskiej edukacji ustanowiono 27 kwietnia 1972r. na mocy ustawy: Karta praw i obowiązków nauczyciela pod nazwą DZIEŃ NAUCZYCIELA, następnie w 1982r. zmieniono na DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ.
    Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej (KEN), która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773r.

W naszej szkole, choć dzień później, święto edukacji obchodziliśmy bardzo uroczyście. W miłej atmosferze, przedstawiciele poszczególnych klas w imieniu własnym oraz swoich koleżanek i kolegów obdarowali słodkimi upominkami, kwiatami i życzeniami swoich nauczycieli.
    Później, o godzinie 15.00 w sali gimnastycznej miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez uczniów naszej placówki pod kierunkiem p. Heleny Bartosik, p. Aleksandry Błaszczyk-Szacownej i p. Jarosława Kaźmierczaka. Występy artystyczne poprzedziła część oficjalna, rozpoczęta przemową p. dyrektor Jolanty Wąsowicz oraz wręczeniem nagród pracownikom naszej placówki za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych p. Monika Ciesielska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Kole p. Urszula Pękacz, Przewodniczący Rady Rodziców przy SP3 p. Grzegorz Fiałkowski oraz ks. prałat Janusz Ogrodowczyk.
    W drugiej części uroczystości, w związku z Rokiem Korczakowskim dzieci dały przedstawienie poświecone pamięci Janusza Korczaka.
    Następnego dnia (wtorek, 16 października) podczas apelu szkolnego, to samo przedstawienie, poszerzone o film dokumentalny pt. „Janusz Korczak – Król dzieci”, obejrzeli uczniowie naszej „Trójki”. Była to ciekawa lekcja przybliżająca dzieciom postać bohatera, którego imieniem, za szlachetną postawę w służbie dzieciom i społeczeństwu, nazwane jest wiele instytucji państwowych i ulic miast w naszym kraju.

Chcesz wiedzieć więcej o Januszu Korczaku, odwiedź tą stronę: http://2012korczak.pl/zarys