Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

 
Idź do spisu treści

Menu główne

"Na majówkę na wędrówkę" - Tarnowskie Góry i Kraków

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2013/2014


    
Tarnowskie Góry to zabytkowe miasto na powierzchni, ale i drugie - pod ziemią... blisko 200 km chodników, komór i podziemnych rzek - sztolni. Zabytkowa kopalnia Srebra, to udostępniona dla turystów część tego magicznego świata, które kryje się przed światłem gdzie część trasy płynie się pod ziemią łodziami. Zwiedzanie Kopalni Srebra odbywa się w podziemnych korytarzach położonych 40m pod powierzchnią ziemi. W Kopalni przez cały rok panuje stała temperatura ok. 10°C. Wszystkich zachwyciło  to co zastali pod ziemią. Niewielkie i niskie chodniki oraz podświetlane wyrobiska i manekiny pracujących górników. Wszystko to w połączeniu z przejażdżką łodzią sprawiło, że czas spędzony tutaj nie jest czasem straconym. Etap naziemny jest bardzo interesujący dla miłośników minerałów czy ogólnie historii. Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. Zwiedzanie odbywa się ruchem wahadłowym (informacja przy wejściu do szybów). Wewnątrz sztolni panuje temperatura ok. 10°C. Zwiedzanie polega na przepłynięciu łodziami 600 metrowego odcinka sztolni.

Park wodny w Tarnowskich Górach pierwszy na Śląsku, jeden z najnowocześniejszych ośrodków rekreacyjno-kąpieliskowych w Polsce, o łącznej powierzchni 9 tys. m². Dużą atrakcją był basen z rwącą rzeką i basen z falą morską.

Ośrodek Jeździecki w Zbrosławicach (w programie):
• Zwiedzanie Ośrodka z przewodnikiem (pogadanka o koniach)
• Przejażdżka Bryczką  
• Przejażdżka wierzchem na koniu  
• Ognisko z kiełbaskami


„Podziemia Rynku” czyli krakowski spektakl wrażeń...
Spacerując między Sukiennicami
, a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje sie prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Podziemi Rynku - podziemnego muzeum. Jest to multimedialne widowisko i podróż w czasie. Zwiedzający mogą nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii z początków legendarnego miasta. W parku archeologicznym można zobaczyć niespotykany w Europie przekrój wielkiego, tętniącego życiem, średniowiecznego Krakowa. Odnalezione zabytki świadczą o ciągłości handlu, który w tym miejscu trwa nieprzerwanie od ponad 800 lat.

Kopiec Kościuszki spacer i spędzenie czasu na łonie przyrody.

Kopiec Kościuszki to miejsce  gdzie  wciąż czuć magię Krakowa. W nagrodę za wejście na wzgórze Sikornik, na którym kopiec jest usypany, podziwiać możemy piękną panoramę miasta, Beskidu Żywieckiego, a nawet Tatr.

Krakowski Kazimierz jest miejscem szczególnym. Najstarsze skupienie osadnicze związane było ze Skałką. Żydowski Kazimierz każdy zwiedza według swojego klucza. Jeden trzyma się przewodnika, ktoś inny daje się nieść plątaninie uliczek, niejednokrotnie wracając pięć razy do tego samego miejsca. Jednym wystarczy 10 minut marszu i odchodzą zniesmaczeni w „ładniejsze i mniej nędzne" rejony, inni potrafią spędzać tu wiele godzin, dlatego trudno wyznaczyć kierunki czy kolejność zwiedzania tej dziwnej dzielnicy. W połowie zrujnowana, zachowała niesamowitą atmosferę, która u różnych ludzi wzbudza tak różne emocje.


Artykuł zredagowała: Grażyna Trocińska


 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego