Projekt Erasmus+ wciąż trwa

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2017/2018

7 października 2014r. – to właśnie wtedy odbyła się w naszej szkole uroczysta inauguracja projektu Erasmus+, programu Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Od tego czasu wiele się wydarzyło. Poznaliśmy wspaniałych ludzi - zawiązały się przyjaźnie, zarówno wśród dzieci jak i wśród dorosłych, które miejmy nadzieję trwać będą dłużej niż lata samego projektu. Gościliśmy kilkukrotnie w krajach naszych nowo poznanych przyjaciół: w Niemczech i Finlandii. Poznaliśmy ich tradycję i kulturę.

Teraz przyszedł czas na nas.
W dniach 30 września - 6 października bieżącego roku mieliśmy przyjemność podejmować uczniów i nauczycieli z sąsiednich Niemiec oraz z mroźnej Finlandii. Zza zachodniej granicy przyjechała do nas grupa dziesięciorga dzieci wraz z dwoma nauczycielkami, a z północy przybyło ośmioro uczniów z Finlandii, również z dwoma opiekunkami. W trakcie pobytu w Polsce uczniowie mieszkali w domach swoich rówieśników - uczniów naszej szkoły. Codziennie brali udział w zajęciach lekcyjnych i aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły.

Uroczyste powitanie nastąpiło w poniedziałek 2 października, w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 3 w Kole im. Marii Konopnickiej.  Przybyłych gości przywitali: Przewodniczący Rady Miasta Koła - Pan Artur Szafrański, Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Kole - Pani Katarzyna Michalak, Przewodniczący Rady Rodziców - Pan Sebastian Kuty, Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole w osobach dyrektor - Pani Jolanty Wąsowicz i wicedyrektor – Pani Grażyny Trocińskiej, grono pedagogiczne oraz uczniowie.

Uczniowie „kolskiej Trójki” przygotowali krótki występ artystyczny,  w trakcie którego odśpiewali hymn szkoły oraz „Born in the EU” - piosenkę nawiązującą swoim tekstem do młodych europejczyków, mających podobne oczekiwania i marzenia, co do przyszłego życia w Unii Europejskiej. W trakcie uroczystości dzieci z zagranicy wręczyły uczniom naszej szkoły podarunki, na które składały się różnorodne gry planszowe.

Przez cały okres pobytu w Polsce staraliśmy się urozmaicić naszym gościom czas i pokazać im to, co jest najpiękniejsze i najciekawsze w naszej okolicy. We wtorek, 3 października wybraliśmy się całą grupą do Torunia - jednego z najpiękniejszych i najstarszych miast w Polsce, a zarazem miejsca urodzenia słynnego astronoma - Mikołaja Kopernika. Zwiedziliśmy Stary Rynek w Toruniu, uczestniczyliśmy w warsztatach wypieku pierników w Muzeum Piernika, odwiedziliśmy Planetarium, uczestnicząc w przepięknej projekcji filmu o początkach życia na naszej planecie.

Następnego dnia udaliśmy się z naszymi gośćmi do najciekawszego miejsca jakie oferuje nasz powiat kolski –  Kopalni Soli w Kłodawie. Wrażenie jakie wywarło na nich to miejsce było piorunujące - już sam zjazd windą kilkaset metrów pod ziemię był nie lada przeżyciem, a widoki tuneli solnych namacalnym dowodem na bogactwo naturalne złóż jakie oferuje nasz powiat.

Czwartek był dniem odpoczynku i relaksu przed podróżą powrotną, jaka czekała wszystkich następnego dnia. Uczniowie z Niemiec i Finlandii uczestniczyli w zajęciach szkolnych, ich opiekunowie zapoznawali się ze strukturą naszej szkoły, odwiedzając poszczególne oddziały klasowe i wymieniając informacje z nauczycielami pracującymi w naszej placówce. Czwartek był też dniem pożegnania. Nadszedł czas na pamiątkowe zdjęcia, drobne upominki  i  wymianę doświadczeń, których udziałem byliśmy wszyscy.

Jesteśmy przekonani, że wydarzenie w jakim uczestniczyliśmy wzbudzi w nas ciekawość świata, chęć poznania innych kultur i pogłębienia relacji międzyludzkich. Więc nie mówimy – żegnajcie, a tylko do zobaczenia! Projekt Erasmus+ wciąż trwa.

Zapraszamy poniżej do obejrzenia galerii zdjęć oraz filmu z pobytu w naszej Szkole, nadesłanego przez opiekunów grupy niemieckiej.

Ewelina Kicińska