Planetarium w naszej szkole – niekonwencjonalna lekcja przyrody!

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2013/2014

W dniach 10 i 11 grudnia 2013 roku uczniowie naszej szkoły mieli szansę na wizytę w planetarium i zapoznanie się w atrakcyjny sposób z prawami rządzącymi we Wszechświecie.

Planetarium Nieba Północnego to niezwykłe, przenośne planetarium docierające bezpośrednio do szkoły. Pokazy odbyły się w specjalnej, nadmuchiwanej kopule, w której system projektorów i rzutników dał możliwość prezentacji kompletnego wyglądu nieba oraz symulacji ruchu ciał niebieskich. Całość wzbogacona była pokazem multimedialnym i efektami specjalnymi połączona z profesjonalnym komentarzem. Pod kopułą planetarium wyświetlone były seanse 40-45 minutowe, podczas których pokazany był otaczający nas kosmos i prawa w nim rządzące. Dla klas 0-III były to filmy "Podróż przez Układ Słoneczny" i "Statek kosmiczny planeta Ziemia". Dla klas IV-VI  filmy "Od gwiezdnego pyłu do planet" oraz "Gwiazdy i planety".

Uczniowie w przystępny i atrakcyjny sposób mogli zrozumieć m.in. zjawisko następstwa pór roku, długości dnia i nocy, ruchu obrotowego ciał kosmicznych, zaćmień Księżyca i Słońca oraz budowę Układu Słonecznego.

Wszyscy uczestnicy jednogłośnie przyznali, że była to naprawdę interesująca lekcja przyrody.