Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

 
Gå till innehållet

Huvudmeny

Nasze dzieje, nasza tradycja...

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2016/2017
 
 
 


1
1 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. To bardzo uroczysty dzień, który upamiętnia trudną drogę Polaków do wolności.

Koniec XVIII wieku był dla Polski niezwykle dramatyczny. Nasz kraj, osłabiony po latach szlacheckiej anarchii, nie był w stanie oprzeć się potędze zaborców - Rosji, Austrii i Prus. W efekcie, w 1795 roku Polska, po trzecim rozbiorze, została całkowicie wymazana z mapy świata. Niepodległość udało się nam odzyskać dopiero w 1918 roku po zakończeniu I wojny światowej. Zaborcy w tej wojnie walczyli przeciwko sobie i ponieśli wiele strat, nie mieli sił, by zatrzymać Polskę w swoich objęciach. Dlatego 11 listopada 1918 roku nasz kraj po 123 latach niewoli odzyskał upragnioną wolność.

98 rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie naszej szkoły uczcili apelem, godnym strojem, powagą i szacunkiem dla dziejów naszego narodu. Jest to współczesny wyraz patriotyzmu. Bo patriota to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas zagrożeń, to również osoba, która szanuje historię, tradycje narodowe, symbole kraju, która kultywuje pamięć o swoich przodkach, dba o dobro narodowe.

Apel przygotowali: Mirosława Rybicka i Jarosław Kaźmierczak


 
 
 
Tillbaka till innehållet | Tillbaka till huvudmenyn