Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

 
Idź do spisu treści

Menu główne

Dzień Drzwi Otwartych w SP3

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2012/2013

    W sobotę 16 lutego br. Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole po raz kolejny otworzyła swoje drzwi przed rodzicami i ich dziećmi, które w przyszłym roku szkolnym 2013/2014 rozpoczną edukację w szkole podstawowej.

Z okazji do zwiedzenia naszej placówki skorzystało bardzo liczne grono przybyłych gości.

 
 

Zapoznanie rodziców i przyszłych pierwszoklasistów z ofertą edukacyjną oraz prezentację szkoły rozpoczęto w małym budynku SP3 (tzw. „Pawilonie”), gdzie na co dzień uczą się klasy pierwsze i drugie.


Zgodnie z programem odbyło się:
- spotkanie przyszłych uczniów klas pierwszych z Dyrekcją Szkoły,
- zabawy muzyczne z zuchami i harcerzami,
- zajęcia pokazowe w sali integracji sensorycznej,
- zwiedzanie sal lekcyjnych,
- gry i zabawy dydaktyczne w sali języka angielskiego i niemieckiego "Z językiem obcym za pan brat",
- zajęcia pokazowe w sali przyrodniczej,
- multimedialna prezentacja szkoły,
- spotkania ze specjalistami: logopedą, psychologiem, pedagogiem i terapeutą pedagogicznym,
- przedstawienie "Kopciuszek" w wykonaniu uczniów naszej szkoły,
- słodki poczęstunek i wręczenie upominków.

    Niewątpliwą atrakcją dla dzieci, oprócz słodkiego poczęstunku i wręczenia upominków, było bajeczne przedstawienie „Kopciuszek”, nieodbiegające od poziomu artystycznego profesjonalnych aktorów teatralnych, lecz w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

 
 

Na koniec spotkania nie mogliśmy pominąć tematu nurtującego wielu rodziców dzieci urodzonych w 2007 roku, w przypadku których to właśnie oni po raz ostatni decydują o ewentualnym wcześniejszym posłaniu swojej pociechy do szkoły. Po raz ostatni, gdyż od roku 2014 normą stanie się stawianie pierwszych kroków w szkole przez sześciolatki.
    Uwzględniając przede wszystkim dobro dziecka, swoją osobistą refleksją podzieliła się p.Renata Łukaszewska – nauczyciel języka angielskiego w naszej szkole, która równocześnie znajduje się w gronie zainteresowanych. Wyraziła zdecydowaną aprobatę dla rozpoczęcia edukacji szkolnej przez swoje dziecko w wieku sześciu lat, motywując to następującymi argumentami:

- obecność nowej podstawy programowej, która nie odbiega znacznie od programu realizowanego w klasach zerowych. Mając tę świadomość wiemy, że nauka w klasach pierwszych jest właściwie kontynuacją zabaw i ćwiczeń interaktywnych proponowanych w przedszkolach i odbiega znacznie od surowego i monotonnego podejścia do zdobywania wiedzy w przeszłości.

- podniesienie szans edukacyjnych dzieci w przyszłości ze względu na ich liczebność (przypominamy, że liczba pierwszoklasistów na terenie Koła przewidziana na wrzesień 2013r. to 200 dzieci, podczas gdy we wrześniu 2014r. do klas pierwszych miałoby przyjść około 600 uczniów). Mając na uwadze powyższe dane, posyłając swoje dziecko do szkoły w 2013 roku wiemy, że zrobiliśmy wiele, aby zapewnić mu spokojny start w dalszych etapach edukacyjnych, jak szkoła średnia i wyższa, co w konsekwencji prowadzi do spotkania się z mniejszą konkurencją na rynku pracy.

- wzięcie pod uwagę faktu, że od września 2014r. wszystkie sześciolatki objęte będą obowiązkiem szkolnym bez względu na pojęcie dojrzałości szkolnej prowadzi do wniosku, że ów precedens szybko stanie się normą, więc nie mamy poczucia, że nasze dziecko jest odosobnione w takim schemacie.

- bazowanie na informacjach zwrotnych pochodzących od nauczycieli nauczania początkowego, wnoszących na podstawie doświadczeń z poprzednich lat o bardzo dobrym przystosowaniu sześciolatków oraz braku drastycznego rozdźwięku w konfrontacji z siedmiolatkami, a czasami nawet ich wyższej pozycji intelektualnej, emocjonalno-motywacyjnej i społecznej w klasie.

- wykorzystanie swojej wiedzy i znajomości szkoły po wieloletniej pracy w placówce do przemyśleń istotnych dla wewnętrznego spokoju rodzica, że jest ona dobrze przygotowana do przyjęcia dzieci sześcioletnich zarówno pod względem merytorycznym, jak i technicznym. W 2013 roku istnieje także możliwość utworzenia klasy sześciolatków.

- uniknięcie niedogodności dla dzieci i rodziców związanych z koniecznością wprowadzenia systemu zmian, co w rezultacie będzie prowadzić do kończenia zajęć lekcyjnych w późnych godzinach popołudniowych.


 
 

(Na zdjęciu od lewej: Dyrektor szkoły Pani Jolanta Wąsowicz, Wicedyrektor Pani Grażyna Trocińska
oraz Pani Renata Łukaszewska - nauczyciel języka angielskiego)


Mamy nadzieję, iż główne założenie naszego przedsięwzięcia spełniło oczekiwania przybyłych rodziców, a przede wszystkim przyszłych pierwszaczków i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym!


… a zatem do zobaczenia we wrześniu.


 
 

W naszej szkole naprawdę jest wesoło!

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego