Piknik Integracyjny

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2012/2013

W piątek 24 maja w naszym mieście odbyły się uroczystości z okazji  Dnia Godności  Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną zorganizowane przez Terenowe Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Kole. W naszej szkole uczą się dzieci z dysfunkcjami (intelektualnymi i fizycznymi) z tego też powodu  staramy się uczestniczyć i wspierać wszelkie uroczystości przybliżające lokalnemu środowisku problemy osób niepełnosprawnych oraz zmniejszające dystans między ludźmi zwłaszcza tymi, którzy potrzebują wsparcia innych. Dlatego uczniowie drugiej klasy integracyjnej wraz z wychowawcą Joanną Migus-Matusiak oraz pedagogiem wspierającym Joanną Perzyńską–Pluchrat aktywnie w nich uczestniczyli. W ramach obchodów odbył się prowadzony przez Miejską Orkiestrę Dętą OSP przemarsz ulicami naszego miasta, a następnie na terenach zielonych przy MDK-u, piknik integracyjny. Dzieci uczestniczyły w zabawach prowadzonych przez wodzireja, obejrzały inscenizację przygotowaną przez uczniów z Zespołu Szkół w Dębach Szlacheckich oraz mogły skosztować pysznej  kiełbaski serwowanej przez organizatorów w „kuchni pod chmurką”. Dla uczniów było to ważne wydarzenie. Mieli możliwość współuczestniczenia w zabawach z osobami niepełnosprawnymi. Zauważyli, że przyjemność i radość to emocje łączące wszystkich i płynące z tych samych aktywności. Na pozór inni, a jednak tacy podobni. To była dla dzieci ważna lekcja tolerancji i zrozumienia.
    Wykorzystując bliską obecność MDK-u obejrzeliśmy również prezentowane w galeriach wystawy fotograficzne pt: „Monidło” i „Życie jest piękne”, po których oprowadził nas pan Arkadiusz Gołębowski. Ponieważ pogoda, dopisała dzieci pełne wrażeń i miłych wspomnień wróciły do szkoły.