„Stajemy się sobą dzięki innym”

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2013/2014

"To, co dziecko może zrobić dzisiaj z pomocą,
jutro będzie w stanie zrobić samo."

Lew Wygotski

Stowarzyszenie „Kolska Trójka”, działające przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kole od grudnia 2013 r., ma na swoim koncie pierwsze duże osiągnięcie. Wygrało w konkursie „Z PZU po lekcjach” edycja 2014r. dotację w kwocie 30.933 zł. Dzięki temu w placówce już od 1 września br. do 30 czerwca 2015 roku realizowany będzie projekt „Stajemy się sobą dzięki innym”.

Projekty realizowane w ramach konkursu mają służyć rozbudzeniu w uczniach ciekawości świata, pasji i aktywności życiowej, a także poprawie standardów nauczania i rozwijania zdolności uczniów. Do konkursu zgłoszone zostały 134 formalnie poprawne wnioski. Dotacje otrzymało 20 organizacji, w tym kolska, działająca przy „Trójce”.

Projekt „Stajemy się sobą dzięki innym” stworzyły panie: Grażyna Trocińska (koordynator projektu), Joanna Migus-Matusiak, Kamila Łojewska, a w sporządzeniu projektu pomagał Pan Jarosław Kaźmierczak. Koncept jest ofertą dla dzieci składająca się z trzech etapów działań. W pierwszym zostanie przeprowadzona rekrutacja do projektu (już 1 września br.). Będzie ona skierowana do wszystkich uczniów SP 3. W drugim etapie, 17 grup liczących od 10–15 dzieci w wieku 6-13 lat weźmie udział w zajęciach rozwijających. Finałem będzie widowisko podsumowujące niniejszy projekt.

Zajęcia i przewidziane formy pracy zostały tak skonstruowane, aby wdrażać działania uaktywniające obie półkule mózgu, wzmacniać dominującą i rozwijać mniej aktywną.

Propozycje realizowanych w ramach projektu zajęć:
- „Poznajemy samego siebie”- zajęcia socjoterapeutyczne;
- „Myślenie matematyczne - działanie logistyczne” - ukazujące matematykę w praktyce;
- „Nowocześnie o historii” - poszukiwanie śladów dawnych wydarzeń w naszym regionie;
- „Zdrowe co nieco” - zajęcia praktyczne z wykorzystaniem sprawdzonych i nowych przepisów kulinarnych;
- „Akademia przyrody i przygody” - fascynujące i zabawne doświadczenia;
- „Moja przepustka do angielskiego”;
- „Mały ratownik medyczny”;
- „Świat mody w oczach dziecka” - projektowanie i kreacja mody;
- „Emocje w ruchu” - zajęcia ruchowo-taneczne (2 grupy wiekowe);
- „Kukiełkowe inspiracje (2 grupy wiekowe);
- „Manualna wyobraźnia”;
- „W krainie Origami”;
- „Tworzyć może każdy” - rękodzieło artystyczne;
-  „Fit Ball” - zajęcia kształtujące ogólną motorykę ciała;
- „Obrazy malowane muzyką” - zajęcia muzyczno-wizjonerskie.