Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

 
Gå till innehållet

Huvudmeny

1050 Rocznica Chrztu Polski

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2015/2016

Istotnym wydarzeniem dla historii naszego kraju jest przyjęcie przez władcę Polski Mieszka I chrztu w 966 roku. Data ta uznawana jest za początek istnienia państwa polskiego.
     
Chrzest władcy zrównał kraj Piastów z innymi chrześcijańskimi krajami Europy. Mieszko I po przyjęciu chrztu stał się równy władcom europejskim. Mógł zawierać przyjaźnie
i sojusze. Oddalił od Polski niebezpieczeństwo całkowitego uzależnienia bądź podbicia jej przez Niemcy lub inne państwa.

Polska zyskała także kontakt z zachodnim kręgiem kulturowym. Klasztory i kościoły były ważnymi ośrodkami życia intelektualnego i artystycznego. Budownictwo sakralne przyczyniło się  do wzrostu zapotrzebowania na architekturę, rzeźbę i malarstwo, stąd  szybko upowszechniły się w naszym kraju style - romański i gotycki.

Przyjęcie chrześcijaństwa miało bardzo pozytywne skutki dla kraju Piastów, i to w różnych dziedzinach - począwszy od wiary i polityki, a skończywszy na kulturze, sztuce i rolnictwie. Chrystianizacja stała się więc kamieniem milowym dla rozwoju Polski.

Aby uczcić to doniosłe wydarzenie uczniowie naszej szkoła wystąpili w przedstawieniu „Chrzest Mieszka I”. Przy tej okazji zostały również rozdane nagrody książkowe dla uczniów: Agnieszki Ziółkowskiej z klasy VIc oraz Szymona Malickiego i Barbary Wasiak z klasy Va za udział w konkursie szkolnym „Album - 1050 lat Państwa Polskiego”.   


Uroczystość przygotowały: Aleksandra Szacowna - Błaszczyk, Helena Bartosik i Mirosława Rybicka 
 
 
Tillbaka till innehållet | Tillbaka till huvudmenyn