Wycieczka do Kopalni Soli w Kłodawie

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2014/2015

W środę, 25 marca klasy II z naszej szkoły uczestniczyły w wycieczce do Kopalni Soli w Kłodawie.

Na wstępie wszyscy udali się po specjalne kaski, które miały chronić głowy przed ewentualnymi zagrożeniami. Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej zaczęło się od zjazdu windą na poziom 600 metrów pod powierzchnię ziemi z prędkością… 6m/s! Pan przewodnik powiedział, że są dwie możliwości żeby przeżyć podróż windą
:albo po cichu się modlić lub głośno śpiewać”. Uczniowie wybrali opcje głośnego śpiewania, ale po pewnym czasie zaczęli krzyczeć. Podczas zjeżdżania pod ziemię wszystkim zatkały się uszy z powodu nagłej zmiany ciśnienia. Podczas dalszego zwiedzania uczniowie poznali sposoby wydobywania soli. Chodzili długimi korytarzami z soli, która może być  biała, różowa, pomarańczowa, niebieska, zielona, fioletowa. Zwiedzili kapliczkę św. Kingi – patronki górników, zobaczyli wiele figur z soli np. figurkę Skarbnika. Pan przewodnik opowiadał wiele ciekawych legend związanych z kopalnią.

Wycieczka do Kopalni Soli była pouczająca i dostarczyła nam niezapomniane przeżycia. Dowiedzieliśmy się wiele o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika, a na koniec każdy otrzymał bryłkę soli. Był także czas na kupienie pamiątek z tego miejsca.