Święto Konstytucji 3 Maja (2015)

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2014/2015

3 maja jest dniem Konstytucji Narodowej. W związku z tym zbliżającym się świętem uczniowie naszej szkoły w dniu 29 kwietnia br. uczestniczyli w uroczystym apelu.

Konstytucję 3 Maja uchwalono w czasach szczególnie trudnych dla Polaków. Schyłek XVIII w. przyniósł trzy rozbiory i utratę niepodległości na 123 lata.

Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Gwarantowała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa.
Konstytucja 3 Maja – jak czytamy we wstępie - powstała „dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic”. Choć krótko po uchwaleniu ustawy zasadniczej Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie, to Konstytucja 3 Maja była przez lata symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu. Dlatego dziś co roku obchodzimy uroczyście Święto Konstytucji 3 Maja.