Dzień Drzwi Otwartych w SP3 2016 (5 marca 2016r.)

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2015/2016

Od kilku dni w szkole można było odczuć atmosferę intensywnych przygotowań do nadchodzących wydarzeń. Dzień Otwartych Drzwi, bo o nim mowa, jest bowiem dla uczniów i nauczycieli okazją do zaprezentowania innym swoich osiągnięć i efektów codziennej pracy.

Inauguracja tego wydarzenia miała miejsce w sali gimnastycznej, gdzie po multimedialnym pokazie prezentującym artystyczny dorobek naszych uczniów, gości powitała
Pani Dyrektor i jej Zastępca. Wspólnie zaprosiły do zwiedzania szkoły i obejrzenia na dobry początek przedstawienia teatralnego pt. „Kraina baśni” przygotowanego przez uczniów starszych klas i ich opiekunów. Spektakl uświetniły uszyte barwne stroje, piękna dekoracja i oprawa muzyczna. Młodzi aktorzy doskonale wcielili się w swoje role. Oklaski po widowisku były długie i gromkie.

Po opuszczeniu sali najmłodsi goście zostawili swój ślad w postaci odrysowanych dłoni jako znak swojej obecności. Plansza z tymi dowodami bytności zostanie przechowana do dnia 1 września 2016 roku, kiedy to spotkamy się razem po raz drugi.

Zwiedzanie budynku szkoły rozpoczęło się od prezentacji sal lekcyjnych. W bibliotece szkolnej dzieci mogły przekonać się, jak duży jest księgozbiór, z którego korzystają uczniowie i nauczyciele. Pani bibliotekarka przedstawiła gościom zasady wypożyczania książek, korzystania z czytelni i centrum multimedialnego, udostępniła część zasobu bibliotecznego zakupionego dzięki programowi ministerialnemu, a obejmujący najnowsze pozycje przeznaczone dla najmłodszych. W gabinecie logopedyczno-terapeutycznym rodzice otrzymali broszury, które zawierają informacje na temat dojrzałości szkolnej dzieci, trudności, jakie mogą wystąpić podczas procesu edukacyjnego, wskazań z zakresu integracji sensorycznej, prawidłowej artykulacji głosek i potrzeby korekty wad wymowy. Nauczyciele języków obcych zaproponowali dzieciom wesołe zabawy i piosenki promujące naukę angielskiego i niemieckiego.

W stołówce zaproszeni goście mogli skosztować zdrowych i kolorowych przekąsek przygotowanych w szkole. Dbałość o prawidłowe nawyki i propagowanie właściwego żywienia jest w „Trójce” ważnych elementem wychowania prozdrowotnego. Przygotowany „stół szwedzki” umożliwił dzieciom samodzielne skomponowanie sobie kanapki, a rodzice mogli zapoznać się z walorami odżywczymi proponowanych składników. W sali zabaw przy świetlicy szkolnej dzieci mogły uczestniczyć w ćwiczeniach terapeutycznych obejmujących oddziaływania w obszarze kinezjologii, która jest metodą eliminowania różnych zaburzeń, takich jak zaburzenia ruchowe, zaburzenia uwagi, trudności w nauce czytania i pisania.

W sali integracji sensorycznej specjalistki terapii przedstawiły dorosłym podstawy oddziaływań zawartych w tego rodzaju stymulacji organizmu, a dzieci wykorzystały dostępne w tym miejscu sprzęty i pomoce wesoło bawiąc się i ćwicząc.

Po opuszczeniu głównego budynku szkoły goście, wraz z osobami kierującymi zwiedzaniem, przeszli do tzw. „pawilonu”, w którym odbywają się na co dzień zajęcia lekcyjne klas pierwszych i drugich. Rodziców zaproszono tu na seans filmowy poświęcony „Bezpiecznemu Internetowi”, a dzieci do zajęć matematyczno-plastycznych. Przy wspólnym stole, korzystając z przygotowanych figur geometrycznych najmłodsi, często z pomocą dorosłych, tworzyli kolorowe kompozycje cieszące oko najbliższych i nauczycieli. Inne stanowisko umożliwiło przygotowanie małego prezentu z okazji Dnia Kobiet – własnoręcznie wykonanego naszyjnika dla mamy! Małe modystki mogły zadbać także o własne potrzeby.

Uśmiech na małych buziach, zainteresowanie ich rodziców utwierdziły grono pedagogiczne o trafności podejmowanych w naszej szkole działań.
                                                                                      Do zobaczenia we wrześniu!