Światowy Dzień Żywności

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2013/2014

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile jedzenia marnujemy? Wg badań Federacji Polskich Banków Żywności 1/3 całej produkowanej żywności ląduje na śmietniku - jest to niewyobrażalna liczba 1,3 miliarda ton. W Polsce rocznie marnuje się blisko 9 mln ton żywności, to jest 25.000 ton dziennie, a ponad 1000 ton co godzinę. Jednocześnie ubóstwem dotkniętych jest 2,5mln osób.

Niedużym nakładem pracy możemy zmienić to marnotrawstwo.  Razem – wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły – chcemy pogłębiać świadomość opinii publicznej na temat globalnych problemów  żywnościowych i wzmocnić poczucie solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem. Wiemy, jak wypracować dobre nawyki (to wcale nie jest takie trudne!) i dlatego chcemy się podzielić tą wiedzą z jak największą liczbą konsumentów, czyli osób, które decydują o zakupach i wykorzystaniu żywności.

Oprócz priorytetowego celu, jakim jest uświadamianie powyższego problemu, należy zwrócić uwagę na niezwykle pozytywne „skutki uboczne” kreatywnego zaangażowania dzieci podczas zajęć dodatkowych w szkole i w domu. A to z kolei pozwala stopniowo wyeliminować niekorzystny wpływ biernego spędzania wolnego czasu np. przed komputerem lub telewizorem.  Dzięki „burzy mózgów” i zaabsorbowaniu wszystkich dzieci i nauczycieli do twórczej pracy dla idei niemarnowania żywności, powstają inwencje, do udziału w których zachęcamy całe rodziny. Temat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów, co świadczy o ich dużej wrażliwości. Wykorzystując ten potencjał, chcemy je angażować do wszechstronnych zajęć, w trakcie których będą mogli rozwijać swoje talenty muzyczne, wokalne, recytatorskie, aktorskie, plastyczne, reżyserskie, a nawet dziennikarskie.

Pierwszą okazją do zamanifestowania faktu, że niektórzy (także wokół nas) często chodzą głodni, a inni notorycznie wyrzucają jedzenie, jest czynny udział naszej szkoły w obchodach Światowego Dnia Żywności w środę 16 października. Organizujemy akcję, podczas której chcemy podzielić się z mieszkańcami Koła naszymi radami i podpowiedziami, jak nie dopuszczać do wyrzucania resztek dobrego jedzenia. Podstawę tej cennej wiedzy stanowią wiersze i rymowanki stworzone z zapałem przez nasze dzieci. Liczymy, że podczas wesołej zabawy nawiąże się owocna wymiana zdań, dzięki której wyłonią się dalsze innowacyjne pomysły. Do zobaczenia w środę 16 października na ulicach naszego miasta!