Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

 
Idź do spisu treści

Menu główne

Spotkanie z Baśnią Wegierską

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2018/2019
 


Węgierska fundacja InArt* zaproponowała naszej szkole udział w Klubach Węgierskich mających na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży wspólnych, polsko-węgierskich, wątków kulturalnych, naukowych i historycznych. W pierwszym etapie współpracy odbył się konkursu, którego celem było rozbudzenie plastyczno-artystycznej wrażliwości u dzieci, zachęcenie do zapoznania się z baśnią jako gatunkiem literackim, pogłębiania znajomości baśni węgierskich i polskich.




W konkursie wzięli udział uczniowie klasy 2a i 2b. Na zajęciach szkolnych poznali baśń węgierską pt. „Cudowny jeleń” i przygotowali do niej ilustracje. Wybrane prace zostały wysłane do organizatora.





Konkurs odbywał się w ramach Festiwalu Baśniowe Kraje (Mesebeli Országok Fesztivál) objętego patronatem Ambasadora RP w Budapeszcie, prof. Jerzego Snopka, Ambasador Węgier w Warszawie – Orsolyi Zsuzsanny Kovács oraz Instytutu Książki.


*Fundacja InArt – innowacje i sztuka dla dzieci i młodzieży. Fundacja powstała aby pobudzać zainteresowanie sztuką i kulturą oraz upowszechniać innowacyjną edukację wśród dzieci i młodzieży na Węgrzech i w Polsce.

W swoich działaniach chcemy traktować młodego odbiorcę jako równoważnego partnera, którego będziemy angażować w wydarzenia pełne mądrej, pięknej sztuki na najwyższym poziomie. Nasze projekty mają pomóc młodzieży w lepszym rozumieniu współczesnego świata, stymulować ich rozwój emocjonalny i intelektualny, pobudzać kreatywność, zdolności artystyczne, jak również wzbogacać wiedzę z zakresu najważniejszych osiągnięć naukowych i nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Ważnym aspektem naszej działalności jest łączenie dorobku kulturowego, historii i współczesnych osiągnieć narodu polskiego i węgierskiego oraz umacniania pozytywnych relacji między naszymi narodami.


Cele te zmotywowały nas do uruchomienia szkolnych Klubów węgierskich – programu zajęć prowadzonych w wybranych szkołach polskich mających na celu przybliżenie uczniom Węgier. Program ten pragniemy realizować poprzez promocję czytelnictwa, wymiany wiedzy o obu krajach (przykładowe obszary: przyroda, ekologia, historia, geografia, wynalazki i naukowcy), zajęcia kreatywno-artystyczne zachęcające do refleksji i samodzielnego myślenia.


(artykuł: Joanna Migus-Matusiak)


 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego