Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

 
Gå till innehållet

Huvudmeny

W patriotycznym duchu

Z Archiwum SP3 > Rok szkolny 2012/2013


Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto narodowe związane z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

    W XVIIIw. silna niegdyś Rzeczpospolita zaczęła się chylić ku upadkowi, co doprowadziło do trzech rozbiorów Polski (I rozbiór 1772, II rozbiór 1793, III rozbiór 1795). Polska była w niewoli przez 123 lata, aż do 1918 roku kiedy to zakończyła się I wojna światowa i Polska odzyskała niepodległość. Powstała Druga Rzeczpospolita.
    Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono jego obchody i od tamtej chwili Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym, a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
    Z okazji tego święta uczniowie naszej szkoły przedstawili montaż słowno – muzyczny o trudnej drodze Polaków do wolnej ojczyzny. Tradycyjnie, uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie widzowie mogli posłuchać niezwykle wzruszających pieśni i wierszy. Dla wszystkich uczestników uroczystości była to doskonała lekcja patriotyzmu, podczas której każdy godnie uczcił Narodowe Święto Niepodległości.


Nauczyciele przygotowujący uroczystość: Mirosława Rybicka, Jarosław Kaźmierczak, Renata Wabnic – Osowska.


Dziękujemy Panu Jackowi Dziedziczakowi, który wspiera naszą szkołę swoją pomocą. Tym razem, w pracowni reklamy, którą prowadzi wykonał i ufundował piękne, duże godło będące głównym elementem dekoracji uroczystego apelu (na zdjęciach poniżej).


Podczas przygotowań do występu.


Próba generalna, godzinę przed apelem.

 
 
 
 
Tillbaka till innehållet | Tillbaka till huvudmenyn